مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران مطرح کرد: صندوق های قابل معامله گزینه مطلوب سرمایه گذاری

2 شهریور 1400 - ساعت 11:49

کیانی: سرمایه گذاری در بورس فرایندی بسیار حرفه ای است و نیاز به دانش مالی، توان تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی و تجربه دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران، رضا کیانی مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران با بیان مطلب فوق افزود: انتخاب استراتژی سرمایه گذاری یک فرایند پیچیده است. انتخاب پرتفوی مناسب ساز وکار خاص خود را دارد و کسانی در حوزه بازار سرمایه موفق هستند که دارای تحصیلات و مطالعات مرتبط بوده و از تجربیات کافی برخوردار باشند.

کیانی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران حرفه ای نیز گاهی با ناکامی روبرو شده اند و عملکرد خود را اصلاح کرده اند. بنابراین  سرمایه گذاری در بازار سرمایه یک فرایند کاملا تخصصی و علمی است و نیازمند تجربه است و اگر سرمایه گذاران از دانش و تجربه مناسب برخوردار نباشند ممکن است با زیان مواجه شوند.

وی تاکید کرد: سرمایه گذاران تازه وارد و افرادی که دانش و وقت کافی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه را ندارند، می توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شده و اقدام به سرمایه گذاری کنند.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران تصریح کرد: صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کند و عملکرد آنها تحت نظر سازمان است و مدیریت دارایی آنها توسط مدیران خبره و حرفه ای انجام می شود و عملکرد گذشته آنها توسط سرمایه گذاران قابل رصد و مشاهده است.

کیانی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله را آسان عنوان کرد و اظهار داشت: صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله به راحتی توسط سرمایه گذاران قابل خریداری است. اگر سرمایه گذار به معاملات برخط دسترسی داشته باشد، می تواند از طریق سامانه معاملات بر خط واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها را خریداری کند.

وی به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سهام اشاره کرد و گفت: هم اکنون تعداد 20 صندوق قابل معامله در سهام در بازار سرمایه ایران فعالیت می کنند. البته صندوق های قابل معامله دیگری هم در بازار سرمایه هستند که در طلا، پروژه های ساختمانی یا پروژه‌های نوآورانه فعالیت می کنند.

او افزود: سرمایه گذارانی که تمایل دارند به سرمایه گذاری در سهام دارند ولی از وقت و دانش مالی و تجربه کافی برخوردار نیستند، می توانند به صورت غیر مستقیم و از طریق 20 صندوق سرمایه گذاری قابل معامله سهمی ( صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله که در سهم سرمایه گذاری می کنند) وارد بازار سرمایه شوند.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران به عملکرد این صندوق ها اشاره کرد و گفت: این صندوق ها عمدتا عملکرد قابل قبولی داشته اند و به طور متوسط بازدهی آنها نزدیک و کمی بهتر شاخص کل بوده است.

وی ادامه داد: در 90 روز منتهی به 15 / 5 / 1400 بازدهی شاخص کل 20 درصد بوده ولی میانگین بازدهی این صندوق ها (به جز دارایکم و پالایش یکم)، برابر با 23 درصد بوده است.

کیانی بیشترین بازدهی 90 روزه در بین صندوق های قابل معامله سهمی را 38 درصد عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال تا 15 مرداد ماه سال‌ جاری نیز بیشترین بازدهی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهمی 23 درصد بوده است. میانگین بازدهی این صندوق ها از ابتدای سال تا نیمه مرداد برابر با 10 درصد بوده و این در حالی است که میانگین بازدهی شاخص کل 8 درصد برآورد شده است.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران در پایان توصیه کرد: همانطور که شاهدیم  بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به طور متوسط نزدیک و کمی بهتر از بازار بوده است و سرمایه گذاران تازه وارد و غیر حرفه ای می توانند از آنها به عنوان گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

  • پربازدید ها