مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر کرد: بررسی تطبیقی صندوق حمایت از سرمایه‌گذاران در بورس‌های اوراق بهادار

22 اسفند 1396 - ساعت 12:42

تلاش برای کنترل فعالیت‌هایی که به طور بالقوه یا بالفعل منافع قانونی سرمایه‌گذاران را به خطر می‌اندازند، منجر به راه‌اندازی صندوق‌های حمایت از سرمایه‌گذاران شده است.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران و بنابر گزارش پژوهشی منتشر شده توسط مدیریت تحقیق و توسعه، بورس‌ها و سیاست‌گذاران در بازارهای مالی همواره به دنبال جذب سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه هستند. از این رو تلاش می‌کنند با افزایش ابزارهای قابل معامله‌ی مناسب، افزایش شفافیت، افزایش نقدشوندگی، بهبود سهولت در سرمایه‌گذاری و ... این بازارها را برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر کرده و زمینه‌ی دسترسی آنان را افزایش دهند.

 یکی دیگر از راه‌های افزایش سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه، افزایش امنیت سرمایه‌گذاری با هدف جلب اعتماد سرمایه‌گذاران است. گاهی فعالیت‌ گردانندگان بازار سرمایه منافع سرمایه‌گذاران را به خطر می‌اندازد. زیانی که در نتیجه ورشکستگی یا کلاه‌برداری شرکت‌ها به سرمایه‌گذاران تحمیل می‌شود، معمولاً از طریق راه‌حل‌های سنتی تحت قوانین کیفری به طور کامل جبران نمی‌شوند. در این موارد مالکیت سرمایه‌گذاران نقض شده و اعتماد آن‌ها به بازار سرمایه به شدت کاهش می‌یابد.

 تلاش برای کنترل فعالیت‌هایی که به طور بالقوه یا بالفعل منافع قانونی سرمایه‌گذاران را به خطر می‌اندازند، منجر به راه‌اندازی صندوق‌های حمایت از سرمایه‌گذاران شده است. در واقع هدف اصلی راه‌اندازی صندوق‌های حمایت از سرمایه‌گذاران، جبران خسارات وارده بر سرمایه‌گذاران در پی ورشکستگی یک عضو معاملاتی است.

 نقش حمایتی فراهم شده توسط این صندوق‌ها در برابر ورشکستگی اعضای معاملاتی، اهمیت زیادی در جلب اعتماد سرمایه‌گذاران دارد و از این رو اکثر بورس‌های معتبر جهانی اقدام به تأسیس صندوق‌های مذکور کرده‌اند به طوری که از تأسیس اولین صندوق‌های حمایت از سرمایه‌گذاران حدود نیم قرن می‌گذرد.

علاقه مندان برای مشاهد گزارش کامل اینجا کلیک کنند.

 


 

 

  • پربازدید ها